Vlastní nemovitost v Chorvatsku – nákup, prodej.

Nákup nemovitosti v Chorvatsku není záležitostí pouze pro movité klienty. Ceny nemovitostí u moře se dají  srovnávat s vlastnictvím chalupy v Čechách. Zhodnocení je však lepší, a je možnost trávit dovolenou s rodinou ve vlastní nemovitosti. Nevyužité termíny se dají pronajmout. Tím se investice vrací.

V případě zájmu o koupi nemovitosti v Chorvatsku se obraťte na opravdové odborníky. Je několik úskalí, které po  nákupu mohou znepříjemnit vlastnictví nemovitosti. Ať již jde o vysoké režijní poplatky, nebo společné vlastnictví. To vše Vám rádi zjistíme a navrhneme nemovitost, která bude pro Vás výhodná a přinese pohodu, štěstí a v některých případech i zisk.

Nákup krok za krokem.

.
1. krok.
Pokud někdo uvažuje o bydlení, nebo vlastnictví nemovitosti v Chorvatsku, tak je nejdříve potřeba vyřídit OIB. To je daňové identifikační číslo, které je nutné k pořízení nemovitosti. Zřizuje se na daňovém úřadě, kde vám ho přidělí na základě vyplněného formuláře a předložení platných dokladů.
Po obdržení OIB můžete nakupovat a vlastnit nemovitosti. Bez nutnosti mít v Chorvatsku trvalý pobyt.
.
.
Druhou možností je zřídit trvalý pobyt.
Trvalý pobyt – tzv. privremeni boravak.
U nás napíšete na svou zdravotní pojišťovnu, že potřebujete potvrzení o zdravotním pojištění pro dlouhodobý pobyt v Chorvatsku. Pojišťovna Vám ho zašle, a je již v hlavičce napsána Chorvatská strana. S tím a  třemi fotografiemi velikosti 3*4,5cm přijdete na policii v místě pobytu. Vyplníte žádost a za tři týdny si jdete pro Chorvatskou iskaznicu. Stejný doklad jako naše OP. U vydání jejich dokladu musíte uvést adresu, kde budete bydlet. Při stejné akci si na Finančním úřadě vyřídíte i doklad OIB. To je daňové identifikační číslo. Po obdržení Iskaznice můžete: podnikat, nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat. Jste takový malý Chorvat.  Všichni na úřadech jsou vstřícní, ochotní, nikdy jsem neměl problém. Pokud si např. chcete pronajmout byt. Tak ceny bytů v letovisku( pokud nechcete bydlet 50m od moře) jsou podobné, jak u nás ve větším městě. Např. Malinská, 3+kk, terasa a parkování na pozemku 600m od moře za 10.000,- Kč + energie. Ty vyjdou na 1.500-2.000,-Kč měsíčně. Dále od moře cena klesá nepatrně.
.
2. krok
Vlastní výběr nemovitosti.
Prvním důležitým hlediskem je typ vlastnictví, který se týká především apartmánů.
Můžete mít apartmán etažiran.
To je ideální vlastnictví, kde ke konkrétnímu apartmánu máte svoje vlastnické právo, měřidla a vše je pouze Vaše. Případný prodej je jednodušší, a na takovou nemovitost banky půjčí finance. V listu vlastnictví je byt přesně definován.
Apartmán v bytovém domě.
Je to obdoba našich bytových družstev. Jste podílníkem části domu a zahrady. Máte procentuálně uvedený podíl na domě.  Na takovou nemovitost banka nepůjčí peníze, jelikož nemá přesně zapsaný majetek. A tady vzniká problém s případným prodejem( Slovinci a Chorvati nakupují  na hypotéky). Druhý problém je, že o správu domu se stará místní firma. Pokud se tedy ostatní vlastníci dohodnou, že voda bude uzavřena od října do dubna, tak se tam nepodíváte mimo jejich určené období. Může se stát, že se taky konají schůze a o tom se dozvíte pár dní předem. O takových výletech kvůli hodince jednaní asi nikdo moc nestojí. Vysoké poplatky  které nedokážete ovlivnit to jed dovrší.
Konkrétně k porovnání.
Měsíční náklady za apartmán který je etažiran: 3+kk s terasou a parkovacím místem: 500,- Kč
Měsíční náklady za apartmán který není etažiran: 2+kk s balkonem bez parkování: 1.800,-Kč
Do těchto nákladů počítáme: správa a údržba budovy, popelnice, odpad vody, voda, elektřina, daň z domu na odpočinek. Nic více se neplatí u porovnávaných nemovitostí, které jsem vybral na Krku v Malinské. Oba byty jsou ve vlastnictví Českých občanů.
Ideální je opravdu dobře zvážit  lokalitu, umístění v lokalitě, a v neposlední řadě také cenovou hladinu požadované nemovitosti. Potom můžeme  projít nabídky nemovitostí a vybírat.
Ze zkušeností našich klientů doporučíme dobře zvážit lokalitu a umístění. Vysněný dům v první řadě u moře je cenově i 20* dražší, než dům vzdálený 300m od moře. Neustálé davy návštěvníků, bavících se na dovolené do pozdních nočních hodin dokáže tolerovat také jen někdo. A tak i když nejste přímo u moře, klid a ticho o pár metrů dále od frekventovaných  pobřežních uliček má své kouzlo.
Dalším kritériem je lokalita v Chorvatsku. Někdo, kdo bude jezdit každý měsíc na severní část Jadranu, Istrie, Krk, Cres a podobně, je na místě , pokud počítáme start v Brně za 5 hodin, s náklady na cestu  u osobního vozu cca 3.000,- Kč včetně poplatků, za cestu tam a zpět. Pokud budete jezdit do okolí Zadaru, cesta bude  už za 6.500,- a trvat bude cca 10 hodin. Při cestě na jih, poloostrov Pelješac, Orebič, Trpanj atd. bude cesta stát už cca 9.000,- Kč a doba jízdy, pokud pojedete na jeden zátah bude cca 18-20 hodin.
Pokud jede člověk na dovolenou jednou ročně, není to takový problém. Pokud potřebujete, nebo chcete jet vícekrát, tak jak čas, tak finanční náklady začínají být důležité.
Odlišnost počasí na Krku oproti Pelješaci není zas tak velký.  Jednoduchým monitorováním si uděláte svůj názor. Stačí stáhnout aplikaci na počasí( např. Klara, nebo podobnou a nastavit oblíbená místa) Můžete potom vysledovat počasí ve stejnou chvíli na několika místech a udělat si svůj úsudek.
.
3. krok
Nemovitost je vybraná.
Máte vyhlídnuté nemovitosti v Chorvatsku, a je potřeba tedy domluvit prohlídky a ubytování. Je totiž opravdu dobré na určené místo přijet, prohlédnout vyhlídnuté nemovitosti a potom si celou lokalitu ještě znovu projít, projet, v klidu vše zvážit. Jedná se o nemalou investici. Pobyt  na několik dní je výbornou volbou.
Stále jste v kontaktu s našim zástupcem jak v Česku tak i  Chorvatsku. Veškeré případné dotazy Vám rádi zodpovíme.
.
4. krok
Nemovitost v Chorvatsku je vybrána.
V případě, že jste nemovitost vybrali, je už jen na nás, vypracovat smlouvu, zajít k notáři , kde se vše ověří( dokumenty, smlouvy a doklady, aby vše proběhlo bez problémů) Notář je záruka úspěšného obchodu. Dále se pak předají  listiny na katastrální úřad. Pomůžeme i s převodem energií a dalších potřebných formalit.
.
5. krok
Nemovitost začínáte využívat.
Tím to ale nemusí skončit. Jsme stále na telefonu a dokážeme pomoci i po koupi s čím je třeba. Ať už se jedná o servis a údržbu nemovitosti, nebo pronájem. To vše je možné dohodnout. Vše záleží jen na Vás.