NP Brijuny je souostroví u západního pobřeží Istrie, které se skládá ze dvou větších a 12 menších ostrůvků. Kornaty jsou nejkoncentrovanější skupinou ostrovů ve Středomoří, která se skládá z celkových tří stovek ostrovů, ostrůvků a útesů. Ze 152 ostrovů rozprostřených mezi Dugim otokem a Žirjem tvoří 89 z nich zvláštní celek, tzv. NP. NP Krka, přírodní a krasový jev se 7 vodopády, je mimořádně bohatý na endemické druhy. NP Paklenica, který se skládá z velké a malé Paklenice, se nachází na jižním úbočí Velebitu, největšího horského masivu v Chorvatsku. NP Plitvická jezera, nejznámější chorvatský národní park je zároveň jediným přírodním úkazem na seznamu UNESCO.
NP Risnjak u obce Delnice je lesnatá krajina horského masivu severně od Rijeky, kterou obývají četné živočišné druhy a v níž se též nachází hydrologická přírodní památka – pramen řeky Kupy. NP Severní Velebit je nejcennější částí vrcholových partií severního Velebitu. NP Mljet se rozkládá jihozápadně od Dubrovníku a zahrnuje západní lesnatou část ostrova Mljet, která se vyznačuje mimořádně bujnou středomořskou vegetací a kulturním dědictvím.
Přírodní park v pohoří Papuk nedaleko města Požega je nejkrásnější částí slavonských hor a současně člen asociace evropských geoparků a světové sítě geoparků UNESCO. Kopački Rit, zoologická a botanická rezervace při ústí řeky Drávy do Dunaje nedaleko Osijeku, je jedním z nejzachovalejších mokřadů v Evropě. Lonjsko polje v Posáví je největší záplavovou oblastí v povodí Dunaje, která proslula známým útočištěm bílých čápů ve vesnici Čigoć a stády divokých koní. PP Medvednica s jeskyní Veternica a lesním rezervací zahrnuje území horského masivu u Záhřebu, v jehož blízkosti se nachází též PP Žumberak Samoborské pohoří.
PP Učka se rozkládá na východě Istrie na stejnojmenném pohoří, které se tyčí do 1 400 metrů nad kvarnerskou riviérou. PP Biokovo se zase vypíná nad makarskou riviérou. Vranské jezero mezi Zadarem a Šibenikem u obce Pakoštane je největším přírodním jezerem v Chorvatsku a v tamním přírodním parku se nachází ornitologická rezervace. PP Velebit je mezinárodní biosférickou rezervací UNESCO a největším chráněným územím v Chorvatsku, jež zahrnuje většinu velebitského masivu. PP Lastovo je skupina 44 ostrůvků a útesů náležících do vnější skupiny jihodalmatských ostrovů, které se vyznačují bohatou flórou a faunou.
Toto je jeden z ekologicky nejzacho-valejších prostorů Evropy! Toto je prostor, na kterém se barvy slunného a kypícího Středozemí šťastně zušlechťují klidem a svěžestí hor a vlídností zlatých, úrodných rovin Panonie. Země velkolepé inspirace, o níž s prodchnutím psala a nadšeně mluvila mnohá světová pera. Málokterá evropská krajina se může na tak malém prostoru pochlubit dokonce s 8 národními parky!
S Risnjakem, Paklenicí, Plitvickými jezery a Severním Velebitem v horské a souostrovím Kornaty, Mljetem, Brijunima a vodopády Krky v pobřežní oblasti. Chorvatsko je opravdovou perlou krásy přírodního prvopočátku. S dvěma arborety, v Trstenu u Dubrovníku a Opeci u Vinice, množstvím historických parků a chráněných krajinných oblastí, tato země je skutečným zeleným nekonečnem, s dokonce 4300 rostlinných a stejným množstvím živočišných druhů.
Neváhejte, zaplujte azurově modrým Jadranem a objevte ostrov, na kterém se nachází jeden z posledních biotopů supa bělohlavého v Evropě. A pro opravdové milovníky přírody malé upozornění: Chorvatsko je země, ve které je možné se vydat na moře společně s osvojeným delfínem, nebo pokud máte zvlášť šťastnou ruku, přijít na stopu středozemní medvědici. Toto je prostor přírody zářivých barev
Chorvatsko patří mezi evropské země s největším počtem a rozmanitostí druhů rostlin. Na Velebitu či Kvarnerských ostrovech lze na vybraných lokalitách napočítat až 3 000 rostlinných druhů. Takováto rozmanitost je zřídkakdy k vidění, natožpak na tak malém území, jaké odpovídá rozloze Chorvatska. Nedotčené zelené oblasti Gorského kotaru, Liky nebo jihu Istrie jsou vzhledem ke své výjimečné ekologické hodnotě a koncentraci chráněných přírodních parků pravou a dobře střeženou pokladnicí četných endemických druhů. Speciální poznámka pro milovníky orchidejí: na nejjižnější výspě Istrie roste mezi řadou druhů orchidejí také jeden zvláštní istrijský endemit, který dosud nebyl nalezen nikde jinde na světě – istrijský serapias (Serapias istriaca).