Trasy, rady, informace o cestě

Na žádost několika zájemců, popíši lety ověřenou trasu.

Praha, Brno, Mikulov
V Mikulově je třeba koupit Rakouskou dálniční známku na čerpací stanici Shell, nebo Agip. Cena za 10-ti denní známku je 9,- Eur.( 2 měsíční za 26,- Eur a roční za 89,- Eur.)

Nově můžete zakoupit dálniční známku v elektronické podobě na webových stránkách, ketré jsou v češtině-https://shop.asfinag.at/cs/
Cesta je téměř celá po dálnici, mimo posledních 20-ti km před Mikulovem.

Po přejezdu hranic do Rakouska je to 9 km na dálnici, kde po okruhu míjíte Vídeň a pokračujete na Graz. Zde odbočujete na Maribor. Vše je velmi dobře značené. Po přibližně 50km přijedete na hranice Rakousko Slovinské.

Na bývalém hraničním přechodu se prodávají dálniční známky pro Slovinsko ( otevřeno je non stop). Ta stojí na týden 15,- Eur a na měsíc 30,- Eur( Roční známka je za 110,- Eur). Doporučuji vždy známku zakoupit, jelikož těsně za hranicemi jsou velmi přísné a časté kontroly. Když už máte Slovinskou dálniční známku, využijeme ji na maximum, a pojedete z Mariboru, který opět objíždíte po novém okruhu na Ljubljanu, a dále pak směr na Triest( Terst). Cesta je dobře značená. (Navigace Vás bude chtít vést přes Chorvatsko – Zagreb a Karlovac. Cesta je stejně dlouhá, ale platíte mýto, a to asi  ( 840,- Kč). Cesta z Mariboru na Chorvatské hranice je velmi často zablokovaná, a není zde dálnice asi 8km před hraničním přechodem do Chorvatska. Ta je až na Chorvatské straně.) Proto jedeme po Slovinské straně, kde je i menší provoz.

Nyní je to z Mariboru 210 km, na sjezd Hrpelje-Kozina


Navigace Vás bude chtít stáhnout z dálnice na sjezdu Postojná. Je ale lépe pokračovat dále na sjezd Hrpelje – Kozina( o 28 km dále po dálnici). Cesta na Rijeku je opět dobře značená, sjezd také. Silnice je o dost lepší a vyhnete se zácpám v Postojné a Pivce. Ty jsou také dost časté. Po 24 km překročíte hranice do Chorvatska. Najedete na dálnici kde zaplatíte 8,-Kn( 1,-Eur) a ta Vás dostane nad Rijeku a pojedete pořád po okruhu až za město, vše je opět dobře značeno, a po novém okruhu přijedete přímo na Krčský most. Zde se již od 15.6.2020 neplatí mýtné.

 

trasa

Ceny v Chorvatsku

Časté dotazy jsou i na ceny potravin. Vzhledem k cenám potravin u nás v ČR, se dá říci, že v Plodině(supermarket, hned na okraji Malinské) zakoupíte potraviny za stejnou cenu jako v Čechách. Supermarket v centru Malinské je o málo dražší a to u většiny potravin. Jediné co je o 20-30% dražší jsou tvrdé sýry ( prodávají se pouze velmi kvalitní). Dokonce i čerstvé maso je stejně drahé jako u nás, mnohdy levnější.

Nemá tedy velkou cenu vozit potraviny sebou. Některé jsou levnější, některé dražší. Např. mléko, chleba, pečivo obecně, máslo, tavené sýry, uzeniny, to vše je jako v ČR.

Orientační ceny v tabulce:

Ceny v Chorvatsku
Potravina/Služba
Množství
Cena v korunách
Apartmán
Osoba/noc
250 – 625
Chleba
Bochník
27
Mléko
Litr
16
Kuřecí maso
vepřové – krkovice
vepřové – bůček
hovězí –
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
77
86
71
120-180
Rajčata
1 kilogram
40
Oběd
4 klobásky, hranolky
kalamáry a hranolky
pljeskavica, čevabi
150
150
120
Benzín
Litr
30
Nafta
Litr
30

 

Ceny PHM jsou stejné, jako u nás. Slovinsko je přibližně stejně drahé..

Sám beru PHM před Rakouskem (Mikulov) a dojíždím až do místa s velkou rezervou.