Trasy, rady, informace o cestě

Krk, Cres, Istrie a severní část.

Na žádost několika zájemců, popíši lety ověřenou trasu.

 

Praha, Brno, Mikulov
Dálniční známky je možné zakoupit pro:

Rakousko: https://shop.asfinag.at/cs/

Slovinsko: https://evinjeta.dars.si/cs

Po přejezdu hranic do Rakouska je to 9 km na dálnici, kde po okruhu míjíte Vídeň a pokračujete na Graz. Zde odbočujete na Maribor. Vše je velmi dobře značené. Po přibližně 50km přijedete na hranice Rakousko Slovinské.

Na bývalém hraničním přechodu se prodávají dálniční známky pro Slovinsko ( otevřeno je non stop). Ta stojí na týden 15,- Eur a na měsíc 30,- Eur( Roční známka je za 110,- Eur). Doporučuji vždy známku zakoupit, jelikož těsně za hranicemi jsou velmi přísné a časté kontroly. Když už máte Slovinskou dálniční známku, využijeme ji na maximum, a pojedete z Mariboru, který opět objíždíte po novém okruhu na Ljubljanu, a dále pak směr na Triest( Terst). Cesta je dobře značená. (Navigace Vás bude chtít vést přes Chorvatsko – Zagreb a Karlovac. Cesta je stejně dlouhá, ale platíte mýto, a to asi  ( 840,- Kč).  Proto jedeme po Slovinské straně, kde je i menší provoz.

Nyní je to z Mariboru 210 km, na sjezd Hrpelje-Kozina


Navigace Vás bude chtít stáhnout z dálnice na sjezdu Postojná. Je ale lépe pokračovat dále na sjezd Hrpelje – Kozina( o 28 km dále po dálnici). Cesta na Rijeku je opět dobře značená, sjezd také. Silnice je o dost lepší a vyhnete se zácpám v Postojné a Pivce. Ty jsou také dost časté. Délka cesty je o pár kilometrů delší, ale o hodně lepší. Po 24 km překročíte hranice do Chorvatska. Najedete na dálnici kde zaplatíte 8,-Kn( 1,-Eur) a ta Vás dostane nad Rijeku a pojedete pořád po okruhu až za město, vše je opět dobře značeno, a po novém okruhu přijedete přímo na Krčský most. Zde se již od 15.6.2020 neplatí mýtné.

 

Ceny v Chorvatsku

Časté dotazy jsou i na ceny potravin. Vzhledem k cenám potravin u nás v ČR, se dá říci, že v Plodině(supermarket, hned na okraji Malinské) zakoupíte potraviny za stejnou cenu jako v Čechách. Supermarket v centru Malinské je o málo dražší a to u většiny potravin. Jediné co je o 20-30% dražší jsou tvrdé sýry ( prodávají se pouze velmi kvalitní). Dokonce i čerstvé maso je stejně drahé jako u nás, mnohdy levnější.

Nemá tedy velkou cenu vozit potraviny sebou. Některé jsou levnější, některé dražší. Např. mléko, chleba, pečivo obecně, máslo, tavené sýry, uzeniny, to vše je jako v ČR.

Orientační ceny v tabulce: