Trasy, rady, informace o cestě

Na žádost několika zájemců, popíši lety ověřenou trasu.

Praha, Brno, Mikulov
V Mikulově je třeba koupit Rakouskou dálniční známku na čerpací stanici Shell, nebo Agip. Cena za 10-ti denní známku je 9,- Eur.( 2 měsíční za 26,- Eur a roční za 89,- Eur.)

Nově můžete zakoupit dálniční známku v elektronické podobě na webových stránkách, ketré jsou v češtině-https://shop.asfinag.at/cs/
Cesta je téměř celá po dálnici, mimo posledních 20-ti km před Mikulovem.

Po přejezdu hranic do Rakouska je to 9 km na dálnici, kde po okruhu míjíte Vídeň a pokračujete na Graz. Zde odbočujete na Maribor. Vše je velmi dobře značené. Po přibližně 50km přijedete na hranice Rakousko Slovinské.

Na bývalém hraničním přechodu se prodávají dálniční známky pro Slovinsko ( otevřeno je non stop). Ta stojí na týden 15,- Eur a na měsíc 30,- Eur( Roční známka je za 110,- Eur). Doporučuji vždy známku zakoupit, jelikož těsně za hranicemi jsou velmi přísné a časté kontroly. Když už máte Slovinskou dálniční známku, využijeme ji na maximum, a pojedete z Mariboru, který opět objíždíte po novém okruhu na Ljubljanu, a dále pak směr na Triest( Terst). Cesta je dobře značená. Navigace Vás bude chtít vést přes Chorvatsko – Zagreb a Karlovac. Cesta je stejně dlouhá, ale platíte mýto, a to asi  ( 840,- Kč). Cesta z Mariboru na Chorvatské hranice je velmi často zablokovaná, a není zde dálnice asi 8km před hraničním přechodem do Chorvatska. Ta je až na Chorvatské straně. Dále potom před Rijekou jedete asi 20km po obyčejné silnici přes hory. Proto jedeme přes Ljubljanu, kde je cesta pohodlnější a není tak plná.

Nyní je to z Mariboru 210 km, na sjezd Hrpelje-Kozina


Navigace Vás bude chtít stáhnout z dálnice na sjezdu Postojná. Je ale lépe pokračovat dále na sjezd Hrpelje – Kozina( o 28 km dále po dálnici). Cesta na Rijeku je opět dobře značená, sjezd také. Silnice je o dost lepší a vyhnete se zácpám v Postojné a Pivce. Ty jsou také dost časté. Po 24 km překročíte hranice do Chorvatska. Najedete na dálnici kde zaplatíte 9,-Kn( 1,25-Eur) a ta Vás dostane nad Rijeku a pojedete pořád po okruhu až za město, vše je opět dobře značeno, a po novém okruhu přijedete přímo na Krčský most. Zde se již od 15.6.2020 neplatí mýtné.

 

trasa

Ceny v Chorvatsku

Časté dotazy jsou i na ceny potravin. Vzhledem k cenám potravin u nás v ČR, se dá říci, že v Plodovině(supermarket, hned na okraji Malinské) zakoupíte potraviny za stejnou cenu jako v Čechách. Supermarket v centru Malinské je o málo dražší a to u většiny potravin. Jediné co je o 20-30% dražší jsou tvrdé sýry ( prodávají se pouze velmi kvalitní). Dokonce i čerstvé maso je stejně drahé jako u nás, mnohdy levnější.

Nemá tedy velkou cenu vozit potraviny sebou. Některé jsou levnější, některé dražší. Např. mléko, chleba, pečivo obecně, máslo, tavené sýry, uzeniny, to vše je jako v ČR.

Orientační ceny v tabulce:

Ceny v Chorvatsku
Potravina/Služba
Množství
Cena v korunách
Apartmán
Osoba/noc
250 – 625
Chleba
Bochník
27
Mléko
Litr
16
Kuřecí maso
vepřové – krkovice
vepřové – bůček
hovězí –
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
77
86
71
120-180
Rajčata
1 kilogram
40
Oběd
4 klobásky, hranolky
kalamáry a hranolky
pljeskavica, čevabi
150
150
120
Benzín
Litr
34
Nafta
Litr
33

 

Ceny PHM jsou stejné, jako u nás. Slovinsko je dražší.

Sám beru PHM před Rakouskem (Mikulov) a dojíždím až do místa s velkou rezervou.